• Košík je prázdny

  ×
  Slovenské unikáty

  Slovenské unikáty

  Sdílet článek:

  Vyberte se s BOSP na výlet a poznejte slovenské unikáty

  Pohyb v přírodě má mnoho pozitivních účinků nejen pro tělo ale i mysl. Mnozí chodí do přírody zejména kvůli klidné atmosféře, kterou nám nabízí. Zvuky lesa nám, na rozdíl od ruchu města, příznivě ovlivňují náš organismus.

  Slovensko, země malé rozlohy, nám nabízí mnoho neuvěřitelných přírodních úkazů. Ne jeden (ne) turista, který zná alespoň zčásti Slovenská přírodu, by řekl, že nezná hezčí místo, kde by chtěl žít. Nabízíme vám 6 tipů, na turistiku nebo lehčí procházku, která vás okouzlí svými neobyčejnými úkazy a pohledy.

  Tomášovský výhled

  Tomášovský výhled je jednoznačně nejkrásnějším výhledem v Slovenském ráji. Nachází se v nadmořské výšce 680 metrů, nedaleko obce Spišské Tomášovce. Přístup na Tomášovský výhled je však dostupný iz jiných míst, například z parkoviště Čingov (žlutá značka).

  Pohled dolů dodá špetku adrenalinu, ale také radosti. Z Tomášovského výhledu je možné vidět průlom Hornádu, a pokud vám počasí dopřeje, tak i poklad Slovenska, Vysoké Tatry.

  Pokud jste ještě nepoznali nejvíce navštěvované místo Slovenského ráje, měli byste tak v nejbližší době udělat. Takový výhled určitě neprohloupíte ať už v zimě nebo létě.

  Kamenný vodopád - unikát evropského formátu

  Ano, i takový výjimečný, turisty vyhledávaný útvar se nachází na Slovensku. Kamenný vodopád se nachází v přírodní rezervací Šomoška. Cesta ke kamennému vodopádu je nenáročná, tak i stoupání.

  Tento unikát má přibližně 4 miliony let a jednoznačně patří k nejneobyčejnější výtvorům na strednomSlovensku. Sestává z čedičových sloupů a díky svému ohnutému tvaru je výjimečný.

  Vyšší pod hradem Šomoška se nachází také další, ne jen fotografy, oblíbený úkaz, kamenné moře. K oběma přírodním unikátem se dostanete po naučné stezce, který vede z obce Šiatorská Bukovinka, na hrad Šomoška.

  Kamenné koule v Megoňkách

  Takovým úkazem se Slovensko může pyšnit jako jedna z mála zemí. Megoňky patří mezi evropský a světový unikát. Podobné najdete pouze v USA, Rumunsku, Grónsku či na Novém Zélandu. Ty naše, slovenské, se nacházejí na hranicích s Českem. Dostanete se k ním z obce Milošová.

  Do dnešního dne se neví, jak tyto záhadné kamenné koule vznikly. Za přírodní památku se toto naleziště vyhlásilo až v roce 2003. Největší rekordmanka na Slovensku s průměrem 3 metry dostala jméno Megy.

  Nejznámější skalní útvar Vihorlatu

  Milujete nekonečné výhledy? Túra na Sninský kámen vás zaručeně nezklame. Okouzlí vás úchvatné výhledy na Mořské oko, Cirochou, Poloniny, Slanské vrchy no i na ukrajinské Poloniny. Pokud vám počasí dopřeje v dálce spatříte Vysoké Tatry a východní část Nízkých Tater.

  Výstup na Sninský kámen okouzlí každého milovníka přírody. O fauně a flóře této lokality se dozvíte díky naučné chodníku, který vede z Remetské Humre přes Mořské oko až na vrchol a následně na Sninské rybníky.

  Přístup na Sninský kámen je možný po modré značce ze Sninských rybníků nebo Mořského oka. Nejnáročnější, ale nejkratší trasa vede ze Zemplínských hamrů po zeleném značení.

  V roce 1982 byl Sninský kámen prohlášen za chráněný přírodní útvar. Váže se k němu i několik legend, které vypovídají o čertech, kteří zde prý sídlili.

  Žertovný kámen Velký Krtíš

  Pokud fouknete do vrchního otvoru kamene, vytvoříte zvuk, který bude slyšet do širokého okolí. Slyšeli jste už o takovém hudebním nástroji? Nachází se nedaleko malebné vesničky Suchráň a dovede vás k němu naučná stezka.

  Dosud se neví, jak tento hudební nástroj vznikl. Vytvořila ho síla přírody nebo ruce člověka?

  Markušovský skalní hřib

  Fotogenický hřibovitý skalní útvar se vypíná nad řekou Hornád, nedaleko obce Markušovce. Jde prý o největší hřibovitý skalní útvar v celé Evropě.

  Vede k němu turistický chodník, vhodný pro všechny věkové kategorie, z obce Markušovce nebo Matejovce.

  Tento pozoruhodný útvar je zvláštní zejména tím, že sestává ze dvou druhů hornin. Přibližně 8 metrová noha je ze slepenců, které jsou měkčí. Klobouk je tvrdší a je z pískovce.

  Kdo řekl, že ráj musí být jen tropický se rozhodne mýlil. Naše Slovensko je rájem na zemi a to během všech čtyř období.

  Vyrobeno s pro Česko

  Tyto internetové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto internetových stránek s tím vyjadřujete svůj souhlas. Ďalšie informácie