×
Dokud se začne výroba II.

Dokud se začne výroba II.

Sdílet článek:

 

Dokud se začne výroba II.

Před spuštěním modelu do výroby je nutné vyrobit přípravky. Je to značná investice, která se vrací postupně několik let, tak i celý vývoj.

Ještě před výrobou

Než se vůbec začne výroba, je třeba nasekat dílce. Ty se později sešívají a tvoří celkový vzhled a design obuvi. Dílce se sekají se sekacími noži, které se vyrábějí z oceli. Ohýbají se přesně podle šablon, výztuže aby vydržely tlaky při sekání a nakonec se barví. Takový nůž musí vydržet tisíce šeků pod tlakem i 80 tun na centimetr čtvereční.

S noži se sekají usně, vrchové textilie, Podšívky a bandáže. Všechny vyjmenované části se později na šicí dílně sešívají, slepují a svařují dohromady.

Běžný model s podšívkou Gore-Tex, ve všech velikostech, má spolu 250 až 300 kusů nožů. Propracovaný model Winner Mid má přibližně 450 kusů nožů.

O krok blíže k vašemu vysněnému modelu

Jsme na začátku výrobního procesu. Na opačném konci je třeba obuv dostat z vysekaných plochých materiálů v 2D, přes jejich ušití až k finálnímu 3D tvaru, a to za pomoci obuvnických kopyt.

Je to jakási forma, která určuje tvar obuvi a vnitřní prostor. Na nové modely lze použít již existující kopyto, a tak nová obuv sedí na chodidle skoro stejně jako nějaký starší model s tímto kopytem. Nicméně, v mnoha případech musíme kopyto přizpůsobit podešvi. Některé podešve jsou širší, a proto musíme opatrně rozšířit i kopyto. Pokud na nový model plánujeme použít hrubší podšívku, ta zmenšuje vnitřní prostor a kopyto musí mít trochu větší objem. Dělá se to s citem a neustálým zkoušením prototypů. Právě proto, ne všechny modely sedí stejně, případně jsou i jemné odchylky v délkách.

 

Pokud máme finální prototyp, kopyta se následně rozvedou do požadovaných velikostí. Aby byla výroba efektivní, nestačí vyrobit jen pár kopyt. Z každého velikostního čísla potřebujeme desítky. Výsledná sada obsahuje přibližně 150 - 200 párů.

Vyrobeno v Evropy