×
Boty do nepohody

Boty do nepohody

Sdílet článek:

Boty do nepohody.

Když jsem před patnácti měsíci rozbaloval své Ural Pro tak první, co mě zaujalo bylo velmi precizní zpracování a o něco větší váha, která je ale u obdobných modelů obvyklá a nemá žádný zásadní vliv na užívání. 

Pak to ale přišlo, doslova jsem do nich vklouzl a bota tak skvěle seděla, že jsem si díky té pohodlnosti připadal doslova jak v bačkorách, přičemž chodidlo bylo perfektně fixováno. U podobných modelů jsem zvyklý, že nějaký čas trvá, než si bota sedne a nemám s tím problém, ale u Ural Pro to bylo opravdu hned, asi i díky vyměnitelné stélce s paměťovou pěnou, která se během chvíle perfektně přizpůsobila chodidlu.

O pár dní později mě čekalo finále měsíční "chodící" výzvy, trek kolem řeky Lužnice na něco málo přes 50 kilometrů. Nenechal jsem se odradit ostatními a boty jsem se rozhodl "prošlápnout" rovnou na tomto treku. Terén se pravidelně střídal po několika kilometrech od mokrých luk, přes popadané stromy, skalnaté úseky až po běžné cesty. 

Bota dobře seděla i na vlhkém povrchu, s čímž jsem míval u předchozích bot problém. Inovovaná podešev VIBRAM se směsí MEGAGRIP je tedy rozhodně krok správným směrem. Dodnes nechápu, jak je možný že jsem měl chodidla v úplně stejném stavu jako před ním (což se nedá říct o zbytku těla :)). Nikde žádná otlačenina, puchýř, prostě nic. 

Od té doby jsem věděl, že tohle budou moje parťačky do nepohody a za ten bezmála rok a půl toho za sebou máme opravdu nespočet - ať už několikeré putování skrz Alpy, brodění potoků všude kde se dá, dálkové treky skrz Novohradské hory či zimní přechody českých vrcholků. Stovky kilometrů, při kterých mě tyto boty zatím nikdy nenechaly ve štychu a to jsem si mnohdy říkal, že tohle už prostě nemůže vyjít, ale ať už šlo o delší pobyt ve vodě či v mokrém sněhu, vždy zůstalo chodidlo suché a komfortní.

Nezapomínejte však, že aby Vám bota dlouho vydržela ve stavu v jakém ji určitě chcete mít, je vhodné ji dopřát jednou za čas péči - zejména očištění od nečistot a následně alespoň 2x ročně kvalitní impregnaci, kterou je třeba nanášet vždy na suchou a očištěnou obuv. (více informací můžete najít na našem blogu: Správné ošetřování obuvi)

Když něco dělám, tak pořádně - přesně s tímto jsem se pustil do zátěžového testu.
To stejné platí i pro tyhle boty, vyrobeny jsou opravdu pořádně a dlouholetá tradice z Bardějova je na precizní výrobě znát, stejně jako kvalita použitých materiálů jako GORE-TEX či VIBRAM. 

Mít boty na které se mohu spolehnout, je při mých cestách velmi důležité a dneska už mohu s klidným svědomím říct, že boty Ural Pro přesně toto splňují a zároveň jsou víceméně univerzální na celoroční použití.

Autor: Michal Petrů 

Instagram: @losmichalos

Vyrobeno v Evropy